Loading...
افسردگی چیست؟
افسردگی - حقایق اساسی

هر فردی هر از گاهی احساس ناراحتی و دلتنگی می‎کند ولی، افسردگی حسی متفاوت و چیزی فراتر از غم وغصه است. افسردگی یک مشکل پزشکی و یک اختلال خُلقی است و می‎تواند بر تمام جنبه‏های زندگی فرد تأثیر بگذارد. ازجمله می‏تواند موجب اختلال خواب شده و منجر به افسردگی ، خشم، ناکامی و ناامیدی طولانی‏مدت شود. افسردگی ممکن است موجب تحلیل رفتن انرژی فرد شده و بر توانایی شغلی، روابط سالم و رضایت از زندگی اجتماعی بیمار تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است فرد افسرده دست به خودکشی بزند. بنابراین، با توجه به تمام دلایل ذکرشده باید این مشکل به درستی در فرد شناسایی شده و بیمار بصورت جدی تحت درمان قرار گیرد.

میزان شیوع افسردگی

براساس ارزیابی‎های بین‏المللی بین 1% تا 2% از افراد افسرده از افسردگی شدید رنج می‎برند. براساس گزارش‎ها تعداد زنان افسرده بیشتر از مردان است. با اینحال باید گفت احتمالاً تعداد افراد افسرده بویژه مردان بیشتر از این ارقام است زیرا، بسیاری از آنها نمی‏دانند یا نمی‏خواهند بپذیرند که دچار افسردگی هستند. 75% از بزرگسالانی که اقدام به خودکشی می‏کنند هنگام خودکشی دچار افسردگی بالینی هستند. فراوانی افسردگی و اقدام به خودکشی در مردان بیوه‎ی 70 سال به بالا زنگ خطری است که باید به آن توجه کرد.  

انواع رایج افسردگی

افسردگی به شکل‎های مختلف ظاهر می‎شود و می‎تواند خفیف، موقتی یا شدید باشد. حتی ممکن است فرد دچار افسردگی مزمن و پایدار باشد بصورتی که فعالیت‏های روزمره‎ی او را تحت تأثیر قرار دهد. در اینجا به شرح انواع شایع افسردگی می‏پردازیم:

 1. افسردگی شدید (ماژور)

افسردگی شدید یا افسردگی بالینی شدیدترین و پایدارترین نوع افسردگی است. این نوع افسردگی دوهفته (روزانه) بصورت مداوم اتفاق می‏افتد. ولی، اغلب بزرگسالان بدون آنکه از وجود آن مطلع باشند مدت‎ها از افسردگی رنج برده‏اند. بصورتی که 15% از افراد مبتلا به افسردگی ماژور اقدام به خودکشی می‎کنند. در صورت مشاهده‏ی علائم افسردگی ماژور فوراً با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت مشاهده‏ی علائمی همچون گریه‏های مکرر و بدون دلیل یا با دلایل واهی و ایجاد اختلال در زندگی خانوادگی و شغلی خود فوراً به پزشک مراجعه کنید.

در دوران سالمندی 3 نوع افسردگی ماژور بسیار شایع است که عبارتند از:

1.1. افسردگی همراه با زوال عقل

برخی علائم افسردگی ماژور مشابه علائم زوال عقل است. به همین دلیل با مشاهده‌ی این علائم باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

1.2. افسردگی ناشی از بیماریهای جسمی

اگر از یک بیماری مزمن مانند دیابت رنج می‎برید یا دچار مشکلات جدی پزشکی مانند سرطان یا بیماری قلبی هستید شما در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارید. ممکن است داروهایی که برای درمان این بیماری‎ها مصرف می‎شوند دارای عوارض جانبی بوده و موجب افسردگی شوند. به دلیل شباهت بین علائم افسردگی ماژور و بیماری‎های جسمی، تشخیص آن در سالمندانِ مبتلا به بیمار‎ی‎های جسمی دشوار است. در هرصورت وقتی علائم شدید بوده و سبب آسیب روحی روانی فرد شود بیمار باید تحت درمان قرار گیرد.

1.3. افسردگی در اثر از دست دادن عزیز

با افزایش سن با غم از دست دادن اعضای خانواده و دوستان روبرو خواهیم شد. از دست دادن عزیز موجب ناراحتی شده و فرد در معرض ابتلا به افسردگی قرار می‌گیرد. البته غم و اندوه پاسخی طبیعی به فقدان یک عزیز است ولی، وقتی واکنش به آن از حد طبیعی خارج شود یا بیش از حد انتظار طول بکشد یا فرد سابقه‎ی ابتلا به افسردگی داشته باشد باید بسیار مراقب بود. زیرا احتمال وقوع افسردگی در چنین افرادی وجود دارد. فردی که دچار غم و اندوه طولانی‏مدت شود باید تحت نظر پزشک درمان شود.

 1. 2. افسردگی سایکوتیک

ممکن است افراد مبتلا به افسردگی شدید دچار توهم یا هذیان‏گویی شوند. توهم به معنای دیدن یا شنیدن چیزی است که در واقعیت وجود ندارد و به درک نادرست آنچه که در واقعیت وجود دارد هذیان گفته می‎شود. ممکن است برخی افراد دچار پارانویا یا سوءظن شدید شوند. نمونه‏ای از پارانویا این است که فرد تصور می‎کند دیگران سعی دارند به او آسیب بزنند. این نوع افسردگی (سایکوتیک) در افسردگی شدید و در اواخر زندگی فرد بسیار شایع است.

 1. افسردگی خفیف (غیر قابل تشخیص در معاینات بالینی)

حدود 15% از سالمندان دارای علائم افسردگی خفیف هستند. گرچه افسردگی خفیف یا افسردگی بدون علائم بالینی شدت کمتری در مقایسه با افسردگی ماژور دارد ولی، می‎تواند موجب بروز مشکلاتی در فرد شود. این نوع افسردگی با کاهش سلامتی فرد، مراجعات مکرر به پزشک، دشواری در انجام فعالیت‎های فردی، کاهش فعالیت‎های اجتماعی و مرگ زودهنگام در ارتباط است.

 1. افسردگی فصلی

اگر در طول فصل زمستان احساس افسردگی کردید احتمالاً دچار افسردگی فصلی (اختلال عاطفی فصلی SAD) شده‎اید. معمولاً این نوع افسردگی در طول زمستان رخ می‏دهد و حدود 2 ماه طول می‏کشد. اگر این الگو 2 سال یا بیشتر طول بکشد ممکن است تشخیص پزشک در این مورد وجود اختلال SAD باشد.

 1. اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی (قبلاً اختلال دپرسیو مانیا نام داشت) شامل دوره‏های افسردگی ماژور است که در دوره‏هایی با مانیا (شیدایی) جابجا می‎شود. بیماران در زمان مانیا که دوره‏های 1 هفته‏ای یا بیشتر است بسیار جسور، پرحرف  و پرانرژی می‎شوند. این بیماران احساس اعتماد بنفس بیش از حد و بزرگ‏نمایی دارند، میل جنسی در آنها افزایش می‎یابد و خواب آنان طبیعی نیست. این بیماران ممکن است بیش از اندازه پول خرج کرده و افکار پرشی داشته باشند.

نظرات
  ارسال نظر
  به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی