Loading...
علائم مشکلات پا
اگر دیابتی هستید، پزشک باید پایتان را مرتباً معاینه کند.

پای خود را مرتباً بررسی کنید، و مراقب علائمی مانند خشکی پوست، ناخن‌‌های شکننده یا ضخیم، احساس سوزش یا سوزن‌سوزن شدن، پوست غیرطبیعی و رنگ غیرطبیعی ناخن یا احساس سرما یا بی‌حسی باشید. علائم بیماری‌‌های خاص عبارتند از:

انحراف شست

انحراف شست مانند برجستگی در قسمت بیرونی شست پا است و ممکن است بدون درد باشد، اما اغلب به‌دلیل التهاب و تحریک بافت‌‌های پشتیبان زیر استخوان باعث ناراحتی می‌‌شود. انحراف شست ممکن است قرمز، گرم، ملتهب و بسیار حساس به فشار شود.

میخچه و پینه

برای محافظت از بافت‌‌های ظریف داخلی، در پا، لایه‌‌های پوستی ضخیمی ایجاد می‌‌شوند تا در برابر فشار یا خراشیدگی مکرر محافظت کنند. میخچه‌‌هایی که خیلی بزرگ یا سفت می‌‌شوند ممکن است به بافت‌‌های زیر آن آسیب برسانند و باعث اصطکاک دردناک شوند.

انگشت چکشی

یکی از انگشتان کوچک پا، معمولاً انگشت دوم، دچار خمیدگی و جمع‌شوندگی دائمی می‌‌شود و هماهنگی آن با انگشتان دیگر از بین می‌‌رود. به این دلیل، پیدا کردن کفش راحت بسیار دشوار می‌‌شود.

مشکلات ناخن پا

ناخن‌ رشدنکردۀ پا ممکن است عفونی شود و هنگام فشردن ناخن، ممکن است درد جزئی ایجاد شود. عفونت‌‌های قارچی ناخن نیز ممکن است دردناک شوند. ناخن‌‌های ضخیم غیرطبیعی، ترک‌خورده و زردی ممکن است در نهایت بیفتند.

مشکلات پای دیابتی

اگر نواحی قرمز یا لکه‌‌هایی را ببینید، ممکن است دچار عفونت شده باشید. در صورت ایجاد تاول یا میخچه یا ناخن رشدنکردۀ پا، بسیار مراقب باشید. در دیابت، برش کوچکی در پا به‌سرعت ممکن است سبب عفونت شدیدی شود که فرد را در معرض ابتلا به زخم پا یا حتی قطع پا قرار می‌دهد. با پایش بهتر علائم خطر اولیه، از سه‌چهارم موارد قطع پا در افراد دیابتی پیشگیری می‌‌شود. مشکلات جدی در گردش خون افراد دیابتی نیز ممکن است باعث درد پا در شب شود.

مشکلات پای آرتریتی 

تغییرات مفصل ناشی از استئوآرتریت (شایع‌ترین نوع آرتریت)، آرتریت روماتوئید یا نقرس ممکن است سبب ناهنجاری‌‌های دردناک مفصل، دررفتگی‌‌های مزمن، تورم، و سفتی مفاصل شود. در نقرس، یک مفصل – شست پا - معمولاً متورم و بسیار دردناک می‌‌شود.

درد پاشنۀ پا

فاشئیت پلانتار: درد در امتداد پاشنۀ پا هنگام ایستادن مشهود است، به‌ویژه اولین چیزی که در صبح متوجه می‌‌شوید. این نوع درد ممکن است متناوب باشد و بعد از استراحت بهتر شود، اما اگر نادیده گرفته شود، ممکن است به وضعیت بلندمدتی تبدیل شود.

خار پاشنۀ پا: ممکن است ندانید که دچار خار پاشنه پا شده‌اید، اما اغلب با راه رفتن باعث ایجاد درد در کف پا می‌‌شوند و معمولاً با فاشئیت پلانتار مرتبط هستند.

مشکلات قوس کف پا

پای صاف و پای بسیار قوس‌دار ممکن است با گذشت زمان باعث تغییرات دردناک در پا شود زیرا چربی محافظ از بین می‌‌رود.

سندرم تونل تارسال

درد در امتداد کف پا باعث بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن یا سوزش به‌خصوص در شب می‌‌شود.

تاندونیت آشیل

تاندونی که به‌طور عمودی از پاشنۀ پا می‌‌گذرد ممکن است ملتهب شود. این بیماری باعث درد شدید می‌‌شود و لذا راه رفتن را بسیار دشوار می‌‌کند.

نوروم مورتون

التهاب عصب باعث سوزش یا احساس سوزن‌سوزن شدن و گرفتگی قدام پا می‌‌شود.

رشد پوستی و سرطان

زگیل‌‌های کف پا، تومور‌‌های عروق خونی یا لکه‌‌های جدیدی که دچار تغییر شکل، رنگ یا اندازه می‌‌شوند باید در اسرع وقت معاینه شوند. اگرچه پا به‌اندازۀ سایر قسمت‌‌های بدن در معرض آفتاب قرار ندارد، باز هم در معرض خطر ابتلا به همۀ انواع سرطان پوست قرار دارد و باید مرتباً معاینه شود.

 

تشخیص و آزمایش

پزشک متخصص پا یا سایر متخصص‌‌های آموزش‌دیده پاهای فرد را بر اساس موارد زیر معاینه می‌‌کنند:

 • سابقۀ بیماری‌ها، از جمله سابقۀ خانوادگی به‌لحاظ مشکلات پا، آرتریت، دیابت یا سایر بیماری‌‌های مرتبط
 • اطلاعاتی دربارۀ مشکل پا، مانند شدت، زمان شروع، و مدت آن
 • سبک زندگی و فعالیت‌‌های جسمی
 • بررسی دارو‌‌های مصرفی
 • معاینۀ جسمانی (گردش خون، وضعیت پوست، عملکرد عصب، ساختار استخوان)
 • توانایی ایستادن، پیاده‌روی و تعادل
 • در صورت لزوم، اشعه ایکس، ام‌آرآی یا سی‌تی اسکن
 • آزمایش داپلر (برای بررسی جریان خون)
 • آزمایش دیاپازون برای بررسی حساسیت عصبی.
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی