Loading...
مشکلات تعادلی
داشتن تعادل خوب به معنای توانایی کنترل و حفظ بدن در وضعیت راحت - در حال قدم زدن، بالا رفتن از پله‌ها، ایستادن، یا حتی نشستن – است.
اختلالات تعادل جزو متداولترین دلایل مراجعه افراد بالای 65 سال به ارائه دهندگان خدمات سلامت است. اگر مشکلات ناشی از تعادل داشته باشید این موضوع برای شما قابل درک است. 
حقایق اساسی

مشکلات تعادلی چه هستند؟

داشتن تعادل خوب به معنای توانایی کنترل و حفظ بدن در وضعیت راحت - چه در حال قدم زدن، بالا رفتن از پله‌ها، ایستادن، یا حتی نشستن – است. 
عبارت "مشکلات تعادلی" یا "ناهنجاری‌های تعادلی" اشاره به محدوده‌‌ای از شرایط با دلایل بسیار مختلف ولی احساسات مشابه دارد- احساس این که تعادلتان را از دست داده‌اید یا این که احساس می‌کنید بالا و پایین می‌شوید. 
افراد مسن‌تر برخی مواقع احساس کمی سرگیجه می‌کنند. در بسیاری از موارد، مشکلات تعادلی ظرف یک تا دو هفته خود به خود برطرف می‌شوند. ولی اگر به شدت یا به طور مستمر احساس سرگیجه، حواس‌پرتی، ضعف، یا هرازگاهی احساس تزلزل، ضعف، عدم ثبات، یا معمولاً فقط از نظر فیزیکی احساس سستی می‌کنید، ممکن است ناهنجاری تعادلی داشته باشید.
برای این که تعادل خوب داشته باشید، عضلات شما در واکنش به سیستم‌های مختلف حسی زیر باید با هم و به آرامی کار کنند:
بینایی 
احساساتی که به طور مستمر از عصب‌های پوست ، ماهیچه‌ها، اندام تحتانی، و مفاصل دریافت می‌کنید (که تحریکات نامیده می‌شوند)
سیگنالهای عصبی گوش داخلی
این سیستم‌های حسی اطلاعاتی در مورد وضعیت شما در مکان و کشش جاذبه ارائه می‌کنند. بروز خطا در هر کدام از این سیستمها می‌تواند مشکلات تعادلی ایجاد کند.
حتی وقتی همه این سیستمها به درستی کار می‌کنند، پیامها باید توسط مغز و بدن شما، به درستی پردازش، هماهنگ، و تفسیر شوند. سپس دستورات صحیح از طریق اعصاب شما به چشم‌ها و ماهیچه‌هایتان ارسال می‌شوند. تنها در این صورت است که می‌توانید "خودتان را متعادل نگه دارید". 

چرا تعادل مهم است؟

احساس سرگیجه در شما ممکن است فقط چند ثانیه یا چندین روز، هفته یا حتی بیشتر طول بکشد. دلیل و مدت آن هر چه که باشد، شما همیشه متوجه خواهید شد که حتی بعد از از بین رفتن حس سرگیجه به سختی می‌توانید خودتان را سرپا نگه دارید. ممکن است نتوانید فعالیتهای ساده روزانه مثل استحمام، پوشیدن لباس، پخت‌وپز، خوردن، یا قدم زدن در اطراف خانه‌تان را انجام دهید. 
با بالا رفتن سن احتمال این که دچار مشکل تعادل شوید بیشتر می‌شود. در واقع، اختلالات تعادل جزو متداولترین دلایل مراجعه افراد بالای 65 سال به ارائه دهندگان خدمات سلامت است. اگر مشکلات ناشی از تعادل داشته باشید این موضوع برای شما قابل درک است. 
از دست دادن تعادل خطر سقوط را نیز افزایش می‌دهد. این عارضه‌ای جدی است و حتی حیات را نیز تهدید می‌کند. سقوط دلیل اصلی آسیب‌ها – از جمله آسیب‌های کشنده- در افراد بالای 65 سال است. 
ناهنجاری‌های تعادلی به دلیل افزایش خطر سقوط مهم هستند. ولی برخی اوقات مشکلات تعادلی ممکن است علامت شرایط دیگر سلامت، مثل ناهنجاری قلبی، یا مشکل در سیستم مغز یا اعصاب باشد. با توجه به تمامی دلایل احتمالی و نشانه‌های همپوشان، مشکلات تعادلی را با مهارت می‌توان تشخیص داد. به همین دلیل، مهم است که به یک ارائه دهنده خدمات سلامت مراجعه کنید تا عامل مشکل تعادل شما به درستی و به سرعت شناسایی شود. در صورت نیاز به درمان، این درمان‌ها معمولاً ساده و موثر هستند.

متداولترین انواع مشکلات تعادلی

متداولترین نشانه‌هایی که ارائه دهنده خدمات سلامت از بیماران مسن‌تر می‌شنوند عبارتند از:
سرگیجه.  احساس این که همه چیز در اطراف شما در حال چرخش یا حرکت هستند یا این که خودتان در حال چرخش هستید.
حواس‌پرتی یا "غش کردن". احساس ضعف، یا سرگیجه.
لرزش.  احساس عدم تعادل، از خود بی‌خود شدن، و هر از گاهی از دست دادن حس زمان یا مکان
مشکلات تعادل ممکن است به موارد زیر ارتباط داشته باشند:
مشکلات گوش داخلی (رایجترین عامل سرگیجه)
سردردها (از جمله میگرن)
اضطراب یا ترس
صدا کردن گوش‌ها
حساسیت‌ها یا عفونت‌ها
بلند شدن و نشستن ناگهانی
بزرگ شدن عصب شنوایی که با گوش ارتباط دارد (مثلاً ورم عصب شنوایی)
فشار خون پایین
کم شدن آب بدن
نوع تجربه شما به دلایل بیماری بستگی دارد.

مشکلات تعادلی چقدر رایج هستند؟

تقریباً یک سوم افراد مسن دشواری در حفظ تعادل یا قدم زدن را گزارش می‌کنند؛ بعد از سن 75 سالگی این تعداد افزایش می‌یابد. به طور کلی، تقریباً 40% افراد مسن تحت تاثیر قرار دارند.
در افراد بالای 65 سال، مشکلات تعادلی با سقوط همراه هستند. سالانه یک سوم افراد در این گروه سنی و بیش از نیمی از افراد بالای 75 سال سقوط می‌کنند. مردان و زنان به طور تقریباً برابر تحت تاثیر قرار دارند.
.....
شما چه تجربه ای از مشکلات تعادلی در سالمندان و میانسالان دارید؟ برایمان بنویسید:
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی