Loading...

مشکلات تیروئید - حقایق اساسی

مشکلات تیروئید - حقایق اساسی
با افزایش سن احتمال بروز بیماری‎های تیروئیدی افزایش می‎یابد.

غده‎ی تیروئید چیست؟  مشکلات و بیماریهای مرتبط با تیروئید کدامند؟

غده‎ی تیروئید ساختاری کوچک در گردن انسان است که نقش مهمی در سلامت انسان دارد. این غده‎ی مهم هورمون‎هایی تولید می‎کند که برای عملکرد صحیح اندام‎های حیاتی مانند مغز، قلب، کلیه‎ها و کبد بسیار حیاتی هستند. گذشته از این هورمون‎های غده‎ی تیروئید نقش مهمی در متابولیسم بدن دارند. متابولیسم فرایندی است که به موجب آن بدن می‎تواند از انرژی غذای مصرف‎شده استفاده کند. غده‎ی تیروئید سه هورمون تولید می‎کند که عبارتند از: تری‏یدوتیرونین (T3)، تیروکسین (T4) و کلسی‏تونین.

با افزایش سن احتمال بروز بیماری‎های تیروئیدی افزایش می‎یابد. علاوه بر اینکه بروز بیماری‏های تیروئیدی با افزایش سن رابطه‎ی مستقیم دارند نسبت بروز آنها در زنان بیشتر از مردان است. ناهنجاری‏های تیروئیدی می‏توانند زمینه‏ی ارثی داشته باشند. اگر یکی از افراد خانواده‎ی شما (مانند مادر یا خواهر) دارای مشکلات تیروئیدی باشد، شما نیز ممکن است در معرض خطر ابتلا به آنها قرار داشته باشید.

مشکلات تیروئیدی مختلف علائم و درمان‎های متفاوتی دارند. اختلالات و بیماری‎های تیروئیدی شایع عبارتند از:

هیپوتیروئیدیسم (کم‏کاری تیروئید)

هیپوتیروئیدیسم اختلالی است که در آن هورمون تیروئید نمی‎تواند هورمون‏های تیروئیدی کافی، به‎ویژه تیروکسین تولید کند. اگر فرد دارای بیماری‎های عفونی باشد سطح هورمون تیروکسین کاهش می‎یابد ولی، بعد از بهبود بیماری سطح این هورمون به حالت طبیعی بازمی‏گردد. ولی در فرد مبتلا به کم‏کاری تیروئید سطح تیروکسین خون همیشه پایین است. بدن همیشه تلاش می‎کند غده‎ی تیروئید را برای تولید بیشتر  تیروکسین تحریک کند. در مغز غده‎ای وجود دارد که با تولید هورمون تحریک کننده‎ی تیروئید (TSH) موجب تحریک غده‎ی تیروئید و تولید تیروکسین می‎شود. در افراد مبتلا به هیپوتیروئیدیسم سطح تیروکسین خون پایین و سطح TSH بالا است.

هیپرتیروئیدیسم (پرکاری تیروئید)

هیپرتیروئیدیسم اختلالی است که در آن غده‎ی تیروئید هورمون زیادی ترشح می‏کند و سطح هورمون تیروئیدی در خون بسیار بالا است. این اختلال پرکاری تیروئید یا تیروتوکسیکوز نیز نام دارد. در پرکاری تیروئید متابولیسم (سوخت وساز) بدن افزایش یافته و درنتیجه علائم زیادی ظاهر می‎شود. علائمی همچون: افزایش تعریق و ضربان نامنظم قلب. ممکن است در برخی بزرگسالان نوع دیگری از هیپرتیروئیدیسم به نام تیروتوکسیکوز آپاتتیک ایجاد شود. علائم تیروتوکسیکوز آپاتتیک مشابه هیپوتیروئیدیسم است (در هیپوتییروئیدیسم یا کم کاری تیروئید ترشح هورمون‎ها کمتر از میزان طبیعی است).

ندولهای تیروئیدی (گره‏های تیروئیدی)

ندول‎های تیروئیدی توده‏های سفت و جامد یا پر از مایع هستند که در غده‎ی تیروئید وجود دارند.

سرطان تیروئید

بیشتر ندول‎های تیروئیدی خوش‎خیم هستند ولی، در 10% از موارد می‏توانند سرطانی شوند.

نظرات
  ارسال نظر
  به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی