Loading...

مشکلات خواب در سالمندان

مشکلات خواب در سالمندان
با افزایش سن، خواب خوب شبانه ممکن است بعید به‌نظر آید.

ممکن است وقتی صبح از خواب بیدار می‌‌‌شوید، دیگر احساس طراوت نکنید. خواب‌آلودگی روزانه و چرت بعد از ظهر ممکن است به بخشی عادی از زندگی روزمرۀتان تبدیل شود. اینکه با افزایش سن به خواب کمتری نیاز داریم واقعاً افسانه‌ای بیش نیست. با این حال، آنچه می‌‌‌دانیم این است که ورود به خواب عمیق و ماندن در آن با افزایش سن دشوارتر می‌‌‌شود، و ریتم مغز ما از الگوهای معمول مغز جوانان هنگام خواب تبعیت نمی‌‌‌کند.

حتی در سالمندی، هفت یا هشت ساعت خواب باکیفیت برای حفظ سلامتی مهم است. اگر خواب کافی نداشته باشید (یا بیش از حد بخوابید) و هنگام بیدار شدن در صبح احساس خستگی می‌‌‌کنید، ممکن است دچار مشکل خواب شده باشید. پیامدهای مشکلات خواب عبارتند از:

 • خستگی و خواب‌آلودگی در طول روز
 • تغییرات خلق و خو مانند افسردگی و تحریک‌پذیری
 • مشکل در کار و تمرکز
 • آسیب‌دیدگی
 • افزایش خطر ابتلا به بیماری

اختلال در خواب ممکن است اَشکال مختلفی داشته باشد. ممکن است در به‌خواب رفتن یا خواب ماندن مشکل داشته باشید، خیلی زیاد بخوابید. ممکن است زودتر بخوابید و زودتر نیز بیدار شوید. ممکن است احساس کنید که باید در طول روز چرت بزنید، اما چرت زدن ممکن است به‌معنای خواب کم شبانه باشد. همچنین ممکن است دچار اختلالات حرکتی اذیت‌کننده یا الگوهای تنفس غیرطبیعی شوید که مانع استراحت کافی می‌‌‌شوند.

این چالش‌‌‌ها ممکن است پیامدهای دیگری نیز داشته باشد، مثلاً سالمندان مبتلا به مشکلات خواب بیشتر از سالمندانی که خواب عادی دارند از خدمات بهداشت و درمان استفاده می‌‌‌کنند.

اگر اختلال خواب به زندگی روزمرۀتان آسیب زده است، به ارائه‌دهندۀ خدمات بهداشتی خود مراجعه کنید.

 

شایع‌ترین انواع مشکلات خواب

انواع مشکلات خوابی که بیشتر اوقات سالمندان را درگیر می‌‌‌کنند در دسته‌‌‌های زیر قرار می‌‌‌گیرند:

بی‌خوابی

بی‌خوابی به ناتوانی در به‌خواب رفتن یا خواب ماندن در زمان معقول یا به احساس نداشتن خواب کافی هنگام بیدار شدن در صبح اشاره دارد.

وقفۀ تنفسی در خواب (آپنۀ خواب) و مشکلات تنفسی

در این وضعیت، ممکن است در خواب چندین بار به‌مدت اندکی (معمولاً حداقل 10 ثانیه) دچار وقفۀ تنفسی شوید. فقدان اکسیژن سیستم هشدار درون‌تنی را فعال می‌‌‌کند و باعث می‌‌‌شود هر وقت تنفستان متوقف شود، تا حدی بیدار شوید. این وضعیت ممکن است مشکلات قلبی و فشار خون بالا را نیز به‌وجود آورد.

 

وقفۀ تنفسی در خواب به‌صورت یکی از دو نوع زیر یا ترکیبی از هر دو رخ می‌‌‌دهد:

آپنۀ انسدادی خواب (OSA)

این نوع آپنه در اثر کُلاپس و انسداد راه هوایی حین خواب ایجاد می‌‌‌شود. افراد مبتلا به این نوع مشکل تنفسی اغلب در خواب، وقتی مجاری هوایی بسته می‌‌‌شود، با صدای بلند خروپف می‌‌‌کنند. سپس، به‌نظر می‌‌‌رسد که در خواب، خرناس می‌‌‌کشند یا احساس خفگی می‌‌‌کنند. ممکن است متوجه برانگیختگی‌‌‌های مکرر خود در شب نشوند. همسر فرد ممکن است متوجه خروپف بلند، وقفۀ تنفسی در خواب، و صداهای خفگی حین خواب شود.

آپنۀ مرکزی خواب (CSA)

این نوع آپنه ممکن است باعث شود که تلاش تنفسی فرد هنگام خواب متوقف شود.

 

حرکاتی که بر خواب تأثیر منفی می‌‌‌گذارد

سندرم پای بی‌قرار

در سندرم پای بی‌قرار، ممکن است هنگام دراز کشیدن یا حتی صرفاً هنگام نشستن، دچار احساسات بسیار ناراحت‌کننده و غیرطبیعی در پاهای خود شوید. وقتی از خواب بلند می‌‌‌شوید و راه می‌‌‌روید، بهتر می‌‌‌شوید، اما وقتی دوباره دراز بکشید، آن احساسات بازمی‌گردند و لذا خوابیدن بسیار دشوار می‌‌‌شود.

سندرم حرکت دوره‌ای پا

افراد مبتلا به این بیماری در طول خواب یک یا هر دو پای خود را زیاد حرکت می‌‌‌دهند. پاها به‌صورت خاصی حرکت خواهند کرد و عضلات ساق، پا و انگشتان پا به‌صورت «لگد‌زنان» آهسته منقبض می‌‌‌شوند. احتمالاً، متوجه این اختلال نخواهید شد، مگر اینکه همسرتان بگوید. با این حال، وقتی روز بعد بیدار می‌‌‌شوید، اسپاسم‌‌‌های مکرر ممکن است سبب احساس خستگی پاهایتان شود. این حرکات مانع استراحت کافی هنگام خواب می‌‌‌شود. ممکن است هم سندرم پاهای بی‌قرار و هم اختلال حرکت دوره‌ای اندام داشته باشید.

 

اختلالات خواب مربوط به زندگی در آسایشگاه

سالمندانی که در آسایشگاه زندگی می‌‌‌کنند اغلب در خوابیدن مشکل دارند. شرایط خاص زندگی در آسایشگاه ممکن است این مشکل را افزایش دهد. اگر شما یا شخصی که از وی مراقبت می‌‌‌کنید ساکن آسایشگاه است، حتماً به ارائه‌دهندگان مراقبت‌‌‌های بهداشتی مشکل خواب را اطلاع دهید.

مشکلات خواب مربوط به وضعیت‌های پزشکی یا روان‌پزشکی

بسیاری از سالمندان از بیماری‌‌‌های جسمی یا ناتوانی‌‌‌هایی رنج می‌‌‌برند که داشتن وضعیت بدنی راحت در خواب را برای‌شان دشوار می‌‌‌کند. بیماری‌‌‌های روان‌پزشکی که در سالمندان شایع است، مانند افسردگی و اضطراب، به خواب فرد آسیب می‌‌‌زنند.

اختلالات چرخۀ خواب و بیداری (ساعت زیستی بدن)

یکی از اختلالات شایع ریتم خواب برای سالمندان این است که معمولاً صبح زودتر بیدار می‌‌‌شوند و شب زودتر می‌‌‌خوابند. همچنین، وقتی سالمندان در مناطق زمانی مختلف سفر می‌‌‌کنند، اغلب در تطبیق خود با زمان مشکل بیشتری دارند.

سایر مشکلات شایع خواب

سایر مشکلات شایع خواب ممکن است در اثر دارو یا درد باشد. این موارد ممکن است در مواقعی که باید بخوابید شما را بیدار نگه دارد.

مشکلات خواب چقدر شایع هستند؟

مشکلات خواب، به‌ویژه بی‌خوابی، در بزرگسالان بسیار شایع است، اما در سالمندان بیشتر است. حدود 30٪ از کل بزرگسالان بالای 65 سال از بی‌خوابی رنج می‌‌‌برند. در بیشتر افراد، این مشکل هر شب وجود ندارد، اما بعد از چند شب خواب مناسب برمی‌گردد. زنان سالمند، در بعضی موارد مرتبط با یائسگی، اختلالات خواب بیشتری دارند. بیشتر بزرگسالان (86٪) حداقل سه بار در هفته احساس خواب‌آلودگی دارند، و این خواب‌آلودگی به فعالیت‌‌‌های روزمرۀ آنها آسیب می‌‌‌رساند. در بین بزرگسالانی که در طول روز چرت می‌‌‌زنند، 62٪ می‌‌‌گویند که علائم بی‌خوابی دارند.

نظرات
  ارسال نظر
  به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی