Loading...

کروناویروس (کووید-19)

کروناویروس (کووید-19)
اگر شما علایم هشدار دهنده اضطراری همانند دشواری در تنفس دارید با اورژانس تماس بگیرید.

ممکن است در این اواخر در مورد "کروناویروس" یا کووید-19، ویروسی که مسئول فاجعه جهانی حال حاضر است، شنیده باشید.

کووید-19 یک نوع کروناویروس است، خانواده‌ای از ویروس‌ها که بین انسان و بسیاری از حیوانات مشترک است. ویروس‌های این خانواده می‌توانند منجر به بیمارس تنفسی از سرماخوردگی ساده تا بیماریهای بسیار شدید شوند. برخی از موارد کووید-19 می‌توانند خفیف باشند ولی موارد دیگری از آن می‌تواند شدیدتر و برخی اوقات کشنده باشد- به خصوص در مورد افرادی که دارای بیماریهای مزمن هستند.

 

چهار نکته که در مورد بیماری کرونایروس (کووید-19) باید بدانید

دانشمندان و متخصصان سلامت هنوز هم در حال کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه هستند ولی چهار نکته زیر را برای مراقبت از خودتان و آنهایی که مراقب سلامتی‌شان هستید بایستی بدانید.

 

1- کووید-19 چیست؟

کووید-19 یک نوع کروناویروس است، خانواده‌ای از ویروس‌ها که بین انسانها و بسیاری از حیوانات مشترک است. ویروس‌های این خانواده می‌توانند منجر به بیمارس تنفسی از سرماخوردگی ساده تا بیماریهای بسیار شدید شوند. برخی از موارد کووید-19 می‌توانند خفیف باشند ولی موارد دیگری از آن می‌تواند شدیدتر و برخی اوقات کشنده باشد- به خصوص در مورد افرادی که دارای بیماریهای مزمن هستند.

 

2- علایم کووید-19 چیست و اگر من این علایم را داشتم چکار کنم؟

به طور کلی، کووید-19 منجر به بیماریهای تنفسی می‌شود که می‌تواند از خفیف تا شدید و در برخی از موارد منجر به مرگ شود. علایمی که معمولاً 2 تا 14 روز بعد از این که فردی به این ویروس آلوده شده عبارتند از:

 • تب
 • سرفه
 • تنگی نفس

اگر شما این علایم را دارید، قبل از مراجعه به مطب با پزشک‌تان تماس بگیرید. پزشک مشخص خواهد کرد که آیا علایم شما مربوط به کووید-19 است و بایستی مورد آزمایش قرار بگیرید یا خیر. همچنین در صورتی که با فردی که می‌دانید کووید-19 دارد و/یا به تازگی به منطقه‌ای که در آن موارد کووید-19 ظاهر شده مسافرت کرده‌اید، به پزشک‌تان اطلاع دهید.

 

اگر شما علایم هشدار دهنده اضطراری همانند دشواری در تنفس دارید با اورژانس تماس بگیرید. اجازه بدهید اپراتور اورژانس بداند که آیا شما علایم کووید-19 دارید یا خیر.

 

3- کووید-19 چگونه منتشر می‌شود؟

دانشمندان هنوز هم در حال کسب اطلاعات بیشتر هستند، ولی به نظر می‌رسد که کروناویروس بر اثر تماس مستقیم افراد با فرد مبتلا، به خصوص از طریق ترشحاتی که حین سرفه پخش می‌شوند، منتشر می‌شود.

به نظر می‌رسد که کووید-19 می‌تواند از طریق سطوح خانه و هوا هم منتشر شود، بنابراین تا زمانی که دانشمندان در حال کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه هستند بهترین کار این است که خیلی مراقب باشید.

 

4- چگونه می‌توانم خودم و دیگران را محافظت کنم؟

در حال حاضر، توصیه می‌شود افراد مسن یا آنهایی که دارای مشکلات مزمن هستند سفر، به خصوص به مناطقی که تحت تاثیر کووید-19 هستند، را به تعویق بیندازند.

به علاوه به تمامی افراد توصیه می‌شود که موارد زیر را روزانه رعایت کنند:

 • تا آن جا که ممکن است در خانه بمانید و از حضور در امکاکن شلوغ یا با تهویه کم خودداری کنید.
 • در صورتی که لازم است برای مدت طولانی در خانه بمانید مطمئن شوید که به اندازه چند هفته دارو و آذوقه دارید.
 • از تماس نزدیک با افراد بیمار خودداری کنید.
 • از تماس دست‌های نشسته با چشم‌ها، بینی و دهان خودداری کنید.
 • همواره دستهایتان را حداقل به مدت 20 ثانیه با آب و صابون (یا محلول ضدعفونی کننده بر پایه الکل با حداقل 60% الکل) بشورید.
 • شما بایستی بعد از رفتن به دستشویی؛ قبل از غذا خوردن؛ بعد از پاک کردن بینی، سرفه، یا عطسه؛ و بعد از تماس با فردی که بیمار است یا ممکن است بیمار باشد، دستهایتان را بشورید.
 • موقع سرفه یا عطسه از دستمال کاغذی استفاده کرده سپس دستمال کاغذی را درون سطل آشغال بیندازید. اگر دستمال کاغذی در دسترس نبود، موقع عطسه یا سرفه آرنج‌تان را جلوی دهان و بینی بگیرید تا خطر گسترش بیماری از طریق دستهایتان را کاهش دهید.
 • اشیا و سطوح لمس شده را با استفاده از یک محصول شوینده خانگی به طور مکرر تمیز و ضد عفونی کنید.

چگونه فاصله‌گذاری اجتماعی را انجام دهیم

عناوین و گزارشات خبری به پوشش بیماری کروناویروس 2019 (کووید-19) اختصاص یافته است. اگر شما مسن هستید یا بیماری مزمن دارید بهتر است خیلی مراقب باشید. در مورد افرادی که در این گروه قرار دارند ویروس می‌تواند زندگی را به خطر بیندازد یا حتی کشنده باشد.

توصیه حال حاضر مبنی بر این که در خانه بمانید ممکن است یک واکنش خیلی افراطی باشد. ممکن است ندانید که هر کسی می‌تواند ویروس را بگیرد. شاید جامعه شما هنوز تحت تاثیر قرار نگرفته باشند. البته، متخصصان سلامت عموم می‌گویند برای حفظ سلامت فردی و عمومی "فاصله‌گذاری اجتماعی" بسیار مهم است. فاصله‌گذاری اجتماعی به معنی محدود کردن شدید تماس با دنیای بیرون و حفظ فاصله حداقل شش فوتی از افراد دیگر است. در واقع، فاصله‌گذاری اجتماعی موثرترین راهی است که می‌توانیم برای محدود کردن این ویروس بالقوه کشنده انجام دهیم.

متخصصان سلامت عمومی که در مورد فاصله‌گذاری اجتماعی مطالعه کرده‌اند به ما می‌گویند فاصله‌گذاری اجتماعی بهتر از قرنطینه‌های سخت‌گیرانه جلوی گسترش کووید-19 را می‌گیرد.

دکتر جراردو چوول، استاد علوم سلامت جامعه در دانشگاه ایالتی جورجیا به نیویورک تایمز می‌گوید: "هر یک عدد کاهش در تعداد تماس‌های روزانه‌تان با نزدیکان، دوستان، همکاران، در مدسه، تاثیر قابل توجهی بر توانایی گسترش ویروس در جامعه دارد".

کارهایی که می‌تواند گسترش کووید-19 را محدود کند عبارتند از:

 • حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی
 • عدم استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا خودداری از سفرهای غیر ضروری
 • در صورت امکان دورکاری
 • دوری از گردهمایی‌های اجتماعی
 • به کافه­ها، رستوران‌ها یا سینماها یا اماکنی که محل تجمع مردم است نروید

 

اگر لازم است سفر مهمی انجام دهید، مثلاً رفتن به خواربار فروشی، داروخانه، یا سایر اماکن عمومی، موارد زیر را رعایت کنید:

 • برای تمیز کردن هر چیزی که لمس می‌کنید از یک ماده ضدعفونی کننده یا یک دستمال کاغذی/دستمال استفاده کنید.
 • از یک ضدعفونی کننده دست بر پایه الکل استفاده کنید و به صورت‌تان دست نزنید.
 • از همه مهمتر این که به طور مکرر و به محض برگشت به خانه دست‌هایتان را با آب و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه

این وضعیت چقدر طول می‌کشد؟ تا الان نمی‌دانیم. ولی انجام کارهای خوبی همانند فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت دقیق بهداشت در کاهش گسترش ویروس تاثیرگذار هستند.

نظرات
  ارسال نظر
  به انگلیسی وارد شود
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی