Loading...

پوکی استخوان - نکات اساسی

پوکی استخوان - نکات اساسی
بازسازی استخوان با افزایش سن تعادل خود را از دست می‌دهد.

پوکی استخوان چیست؟

وقتی استخوان‌‌ها نازک می‌‌شوند، تراکم خود را از دست می‌‌دهند و روز به روز شکننده‌تر می‌‌شوند، پوکی استخوان اتفاق افتاده است. پوکی استخوان فرایندی است که به‌تدریج طی سال‌‌های متمادی با افزایش سن ایجاد می‌‌شود.

استخوان‌‌های ما از بافت زنده ساخته شده است. بدن ما دائماً در حال نوسازی و ترمیم بافت استخوان است. سلول‌‌های استخوانی وجود دارد که استخوان آسیب‌دیدۀ قدیمی را تجزیه می‌‌کند. این مسئله به سلول‌‌های استخوانی دیگری به‌نام استئوبلاست امکان تولید استخوان جدید سالم به‌جای استخوان قدیمی را می‌‌دهد. این فرآیندِ تجزیه و نوسازی استخوان «بازسازی استخوان» نامیده می‌‌شود. بازسازی استخوان در پاسخ به استرس جسمی یا آسیب رخ می‌‌دهد. این وضعیت ممکن است ناشی از ورزش یا صرفاً وزن بدن و نیز ناشی از هورمون‌‌ها و سایر مواد شیمیایی خون باشد. به‌لطف بازسازی استخوان، استخوان‌‌های آسیب‌دیده ترمیم می‌‌شوند و سالم می‌‌مانند.

با این حال، بازسازی استخوان با افزایش سن تعادل خود را از دست می‌دهد. بیشتر از ساخت استخوان جدید، استخوان از بین می‌‌رود. این تحلیل استخوان وابسته به سن در زنان بعد از یائسگی، که دیگر هورمون استروژن تولید نمی‌‌کنند، بسیار قابل‌توجه است. زنان مسن ممکن است سالانه 7٪ از وزن استخوان خود را از دست دهند.

وقتی هورمون تستوسترون کمتری در مردان مسن تولید شود، استخوان‌‌های خود را از دست می‌‌دهند. با این حال، از بین رفتن استخوان در مردان تدریجی‌تر است.

پوکی استخوان غالباً علامتی ندارد و فرد ممکن است از نازکی و ناپایدار شدن استخوان‌‌های‌اش مطلع نباشد.

پوکی استخوان ممکن است سبب شکستگی شود

اولین علامتِ نازکی یا شکنندگی استخوان‌‌ها ممکن است شکستگی ناگهانی باشد. این وضعیت ممکن است بعد از برخورد جزئی، کشش، افتادن، خم شدن یا حتی سرفه اتفاق بیفتد. شکستگی معمولاً یعنی پوکی استخوان جدی است.

نیمی از بیمارانی که شکستگی لگن دارند در راه رفتن دچار مشکل می‌‌شوند. حدود یک چهارم از مبتلایانی که شکستگی لگن دارند نمی‌‌توانند مستقلاً زندگی کنند. شکستگی لگن یکی از دلایل اصلی انتقال سالمندان به خانه‌‌های سالمندان است. شکستگی ستون فقرات نیز باعث کاهش کیفیت زندگی می‌‌شود و ممکن است استحمام، لباس پوشیدن یا راه رفتن به‌صورت مستقل را دشوار کند. این شکستگی‌‌ها خطر افتادن را نیز افزایش می‌‌دهند.

باید دربارۀ آزمایش و درمان پوکی استخوان با پزشک معالج خود صحبت کنید.

شایع‌ترین انواع تحلیل استخوان

نازک شدن استخوان سه نوع دارد:

 • استئوپنی - استئوپنی تحلیل متوسط استخوان ​​با افزایش خطر شکستگی است.
 • پوکی استخوان - این بیماری تحلیل شدیدتر استخوان است که با خطر بیشتر شکستگی مرتبط است.
 • نرمی استخوان - این بیماری نوعی تحلیل استخوان است که شیوع بسیار کمتری از پوکی استخوان یا استئوپنی دارد. این بیماری به مشکلات معدنی‌سازی استخوان اشاره دارد. نرمی استخوان باعث درد، ضعف عضلات و شکستگی می‌‌شود. در سالمندان، کمبود ویتامین دی اساس بیشتر موارد است. این بیماری ممکن است ناشی از بیماری کلیه یا کبد، مصرف بیش از حد برخی داروها، یا مشکل در جذب روده‌ای مواد مغذی نیز باشد.

پوکی استخوان شایع‌ترین بیماری استخوانی است. پوکی استخوان زنان و مردان را درگیر می‌‌کند، اما بیشتر موارد در زنان تشخیص داده می‌‌شود (حدود 80٪).

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی