Loading...

علایم بیماری پارکینسون

علایم بیماری پارکینسون
خواب آلودگی در طول روز در افراد مبتلا به پارکینسون شایع است. برخی از افراد دچار «حملات خواب» ناگهانی می‌شوند. 

بارزترین علائم بیماری پارکینسون علائم اثرگذار بر حرکت هستند که علائم «حرکتی» نامیده می‌شوند. با این وجود، پارکینسون می‌تواند علائمی نیز ایجاد کند که به حرکت مربوط نیستند. این علائم، علائم «غیرحرکتی» نامیده می‌شوند.

به یاد داشته باشید که افراد مختلف علائم متفاوتی از پارکینسون دارند. در ابتدای شروع بیماری، معمولاً علائم خیلی خفیف هستند، اما در سیر بیماری این علائم به تدریج بدتر و مشخص‌تر می‌شوند. با شدیدتر شدن علائم، ممکن است انجام فعالیت‌های روزمره (مانند لباس پوشیدن و غذا خوردن) به طور فزاینده‌ای دشوار شود.  

علائم حرکتی

علائم حرکتی شایع‌ترین علائم پارکینسون هستند. در ابتدای بیماری، معمولاً مشکلات حرکتی فقط بر یک سمت بدن اثر می‌گذارند. با گذشت زمان علائم شدیدتر شده و ممکن است بر سمت دیگر بدن نیز اثر بگذارند، اما علائم در سمتی که دیرتر مبتلا شده خفیف‌تر از سمتی است که در ابتدای بیماری مبتلا شده است.

چهار علامت حرکتی اصلی پارکینسون در زیر شرح داده شده‌اند.

لرزش (لرزیدن)

لرزش برای بیشتر افراد مبتلا به پارکینسون در سیر بیماری‌شان اتفاق می‌افتد. این لرزش ممکن است در ابتدا قابل توجه نباشد. لرزش ناشی از بیماری پارکینسون معمولاً در یکی از دست‌ها شروع می‌شود و اغلب به عنوان حرکت «پیچاندن قرص» توصیف می‌شود. با گذشت سال‌ها، لرزش معمولاً به سمت دیگر بدن گسترش می‌یابد اما در سمتی که لرزش شروع شده بود شدیدتر است. لرزش بیماری پارکینسون یک لرزش استراحتی است، یعنی لرزش وقتی ایجاد می‌شود که عضلات بیمار در حالت استراحت قرار دارند و زمانی که فرد به صورت عمدی بخشی از بدنش را که لرزش دارد حرکت دهد، لرزش از بین می‌رود. ممکن است این لرزش با استرس یا اضطراب شدیدتر شود.

برادی‌کینزی (‌حرکات آهسته)

برادی‌کینزی به معنی آهسته شدن حرکات است. برادی‌کینزی در نهایت در همه‌ی افراد مبتلا رخ می‌دهد و می‌تواند باعث احساس خستگی و ضعف شود. افرادی که به برادی‌کینزی مبتلا هستند برای شروع و کامل کردن حرکاتشان به زمان بیشتری احتیاج دارند. این مشکل باعث می‌شود انجام فعالیت‌های ساده به طور فزاینده‌ای دشوار و وقت‌گیر شود. برادی‌کینزی می‌تواند بستن دکمه‌ی پیراهن، مسواک زدن یا تایپ کردن را دشوار کند. افرادی که به این عارضه مبتلا هستند ممکن است در شروع کردن یک جمله و ادای کلمات هنگام سخن گفتن با مشکل مواجه شوند. برادی‌کینزی در پاها باعث می‌شود فرد قدم‌های کوتاه بدون بلند کردن زیاد پاها از زمین بردارد و نتواند به سرعت با از دست دادن تعادل تطبیق پیدا کند، در نتیجه خطر سقوط را افزایش می‌دهد.

خشکی عضلات

خشکی عضلات باعث می‌شود ماهیچه‌های بازوها، پاها و تنه سفت شوند. این حالت منجر به ناراحتی و دشواری در حرکت می‌شود. ممکن است خشکی عضلات دامنه‌ی حرکات را محدود کند: برای مثال، مقداری که فرد می‌تواند بازویش را باز کند کاهش می‌یابد. همانند علائم حرکتی دیگر پارکینسون، خشکی نیز در یک سمت بدن شروع شده و به تدریج بر سمت مقابل نیز اثر می‌گذارد. 

ناپایداری وضعیتی (مشکل تعادلی)

ناپایداری وضعیتی به معنی تعادل نامناسب است. در بیماری پارکینسون، رفلکس‌های خودکار در مغز که به ما کمک می‌کنند تعادل خود را حفظ کنیم، شروع به از بین رفتن می‌کنند. این مشکل باعث می‌شود افراد مبتلا به پارکینسون به دشواری به حالت ایستاده یا نشسته درآیند و این حالت را حفظ کنند. افراد مبتلا به این بیماری به جلو و عقب تاب می‌خورند و در معرض افتادن هستند. عدم تعادل و افتادن به طور معمول در مراحل بعدی بیماری رخ می‌دهد. نهایتاً برخی افراد برای جابه جا شدن به کمک و یا ویلچر احتیاج دارند.

سایر علائم حرکتی

 • قدم‌های کوتاه و بدون بلند کردن زیاد پاها
 • خشک شدن (توقف ناگهانی هنگام راه رفتن یا سایر حرکات)
 • سریع گام برداشتن (قدم‌های کوتاه با همراه با کشیدن پاها روی زمین که به تدریج سریعتر می‌شوند)
 • اختلالات گفتاری ( صحبت با لحن نرم و صدای یکنواخت، گفتار بریده بریده، لکنت زبان)
 • مشکلات بلع (مشکل در جویدن یا بلع غذا، بزاق بیش از حد یا راه افتادن آب دهان)
 • میکروگرافی (کوچک شدن تدریجی اندازه‌ی نوشته‌ها که خواندن آنها را پیچیده و دشوار می‌کند)
 • تغییرات بینایی (کاهش پلک زدن، تاری دید)
 • هایپومیمیا ( از بین رفتن حالت و احساس در چهره، این حالت گاهی یک حالت «ماسک مانند» در چهره نامیده می‌شود) 

 علائم غیرحرکتی

پارکینسون می‌تواند علائمی ایجاد کند که به حرکت مربوط نیستند، اما می‌توانند آزاردهنده باشند. برخی از این علائم غیرحرکتی رایج عبارتند از:

تغییرات حافظه و تفکر

این اختلالات در حدود 40% از بیماران مبتلا به پارکینسون رخ می‌دهند و می‌توانند شامل اختلال در تصمیم‌گیری، حافظه‌ی کوتاه مدت و انجام همزمان چند کار باشند. این مشکلات شناختی ممکن است خفیف یا شدید باشند. برخی از مبتلایان به پارکینسون دچار زوال عقل می‌شوند یعنی مشکلات حافظه و تفکر در آنها به حدی جدی می‌شود که بر فعالیت‌های روزانه تأثیر می‌گذارد. گاهی اوقات ممکن است افراد مبتلا به پارانویا و یا دچار توهم و هذیان شوند، برای مثال فکر می‌کنند کسی از آنها دزدی می‌کند، همسرشان به آنها خیانت می‌کند یا شخصی در تلاش است به آنها آسیب برساند.

تغییرات خُلقی

مبتلایان به پارکینسون ممکن است دچار افسردگی، اضطراب، تحریک‌پذیری یا دیگر تغییرات خُلقی شوند. برخی از افراد انگیزه‌شان را از دست می‌دهند و بی‌تفاوت می‌شوند که این حالت می‌تواند باعث کاهش گفتار، احساسات و فعالیت‌های فرد شود.

مشکلات خواب

ممکن است مبتلایان به پارکینسون در به خواب رفتن و ادامه‌ی خوابیدن مشکل داشته باشند. اختلالات خواب می‌تواند به دلیل دشواری در غلت زدن در تخت خواب و عدم راحتی باشد و یا به علت داشتن رویاهای زنده و یا نیاز مکرر به ادرار کردن. برخی از آنها نوعی اختلال خواب دارند که باعث می‌شود در رویاهایشان حرکت کنند. 

خستگی

خواب آلودگی در طول روز در افراد مبتلا به پارکینسون شایع است. برخی از افراد دچار «حملات خواب» ناگهانی می‌شوند. 

مهم است که این علائم را به پزشکتان اطلاع دهید چون این علائم ممکن است با اثر بر فعالیت‌های شما مانند رانندگی شما را به خطر بیاندازند.

اختلالات اتونوم (سیستم عصبی خودمختار)

بیماری پارکینسون می‌تواند بر کنترل بسیاری از عملکردهای خودکار بدن اثر بگذارد. این امر ممکن است باعث بروز علائمی مثل افت فشار خون در حالت ایستاده (که منجر به سرگیجه یا سبکی سر می‌شود)، یبوست، نشت ادرار، دشواری در ادرار کردن و اختلال جنسی (کاهش یا افزایش غیرطبیعی میل جنسی یا دشواری نعوذ در آقایان) شود.

از دست دادن حس بویایی

بسیاری از بیماران پارکینسون توانایی تشخیص یا شناسایی رایحه‌ها را از دست می‌دهند. این اتفاق اغلب در ابتدای بیماری رخ می‌دهد.

درد

بیماران پارکینسون ممکن است در جاهای مختلفی از بدن خود درد داشته باشند، اغلب در همان نقاطی که به علائم حرکتی مبتلا هستند. این درد می‌تواند تیز، خنجری، سوزشی و یا به شکل سوزن سوزن شدن باشد. 

سندرم‌های شبه‌پارکینسونی

چندین اختلال نادر هستند که علائم آنها شبیه علائم پارکینسون می‌باشد اما علل متفاوت و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند. این اختلالات معمولاً سندرم‌های «شبه پارکینسونی» نامیده می‌شوند.  این موارد شامل بیماری‌های زیر هستند.

فلج پیشرونده‌ی فراهسته‌ای (PSP)

مبتلایان به PSP نیز همانند بیماران پارکینسون دارای علائم حرکتی مانند خشکی عضلات و مشکلات تعادلی هستند. بیماران PSP در ابتدای بیماری مشکلات تعادلی و مشکلات راه رفتن بیشتری دارند و سقوط در آنان شایع‌تر است. PSP بر حرکت چشم‌ها به سمت بالا و پایین و از سمتی به سمت دیگر نیز تأثیر می‌گذارد. اختلالات گفتاری و مشکلات بلع در PSP شدیدتر هستند. معمولاً PSP خیلی سریعتر از پارکینسون پیشرفت می‌کند و تنها در چند سال ناتوانی قابل توجهی ایجاد می‌کند.

آتروفی چند سیستمی (MSA)

MSA به گروهی از اختلالات اطلاق می‌شود که وجوه اشتراکی زیادی با بیماری پارکینسون دارند. افراد مبتلا به MSA علاوه بر خشکی عضلات، مشکلات تعادلی و حرکات آهسته، در هماهنگی حرکات نیز مشکل دارند و در اوایل بیماری نیز مشکل سقوط دارند. مشکل در ادرار کردن، اختلال نعوذ در آقایان و افت فشار خون در MSA نیز شایع هستند اما مشکلات مربوط به حافظه و تفکر در آنها کمتر از بیماری پارکینسون است.

دژنراسیون کورتیکوبازال

دژنراسیون کورتیکوبازال نوعی اختلال نادر است که بر نواحی خاصی از مغز اثر می‌گذارد و آنها را به مرور زمان دچار دژنراسیون می‌کند (تحلیل می‌برد). همان طور که در بیماران پارکینسون هم صدق می‌کند، افرادی که دچار دژنراسیون کرتیکوبازال می‌شوند در یک سمت بدن دچار علائم حرکتی می‌شوند که سپس به سمت دیگر نیز گسترش می‌یابند. معمولاً تغییرات تفکر و شخصیت و یا تغییرات رفتاری در اوایل بیماری رخ می‌دهند.

پارکینسونیسم ناشی از دارو

برخی از داروها مشکلات حرکتی مانند آن چه در پارکینسون دیده می‌شود ایجاد می‌کنند. شایع‌ترین این داروها، داروهای ضدجنون هستند که برای درمان برخی مشکلات روانپزشکی جدی به کار می‌روند، همین طور داروهای ضدتهوع نیز چنین عوارضی دارند. معمولاً سندرم‌های شبه پارکینسون با توقف مصرف دارو از بین می‌روند. 

اگر در مورد داروهای خود نگرانی دارید، با ارائه دهنده‌ی مراقبت بهداشتی خود صحبت کنید. هرگز بدون صحبت با ارائه دهنده‌ی مراقبت بهداشتی خود مصرف دارویی را متوقف نکنید.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی