Loading...

کمک‌های مراقبین و خانواده مبتلایان دمانس

کمک‌های مراقبین و خانواده مبتلایان دمانس
مراقبت از سالمندان مبتلا به دمانس کار واقعاً پرارزش و درعین‌حال، بسیار مشکل و پر از استرس است. مراقبین نیاز به اطلاعات، حمایت و کمک دارند.

شناخت در مورد چگونگی تأثیر دمانس بر افراد و نوع مراقبت‌های مربوطه و پزشکی موردنیاز برای مراقبین حائز اهمیت است. همچنین لازم است که مراقبین حواسشان به خودشان نیز باشد و هنگام نیاز درخواست کمک کنند تا فرسوده نشوند.

از پرسشنامهٔ خودارزیابی سلامت مراقبین جهت ارزیابی سلامت خود استفاده کنید.

عضویت در یکی از گروه‌های حمایت از مراقبین نیز مفید است. مراقب ممکن است درنهایت تصمیم بگیرد تا یکی از اعضای خانواده را به یکی از مراکز مراقبت‌های بلندمدت بفرستد. اگرچه این کار مشکل است اما بهتر است زودتر انجام شود تا زمان کافی برای برنامه‌ریزی باشد.

 منحصر به سالمندان

این بخش شامل اطلاعاتی است که به سالمندان و مراقبین آن‌ها کمک می‌کند تا بیماری و شرایط خود را در کنار سایر مسائل بهداشتی در نظر بگیرند.

سالمندان با افزایش عمر بیشتر دچار بیمارهای مزمن می‌شوند. یا ممکن است امراضی داشته باشند که در صورت عدم مدیریت مناسب منجر به جراحت یا بیماری‌ دیگری شود. سالمندان همچنین ممکن است در محیط‌های مختلف، نظیر بیمارستان، آسایشگاه سالمندان یا خانه، مراقبت‌های بهداشتی دریافت کنند. شرایط می‌تواند بر سلامتی و عملکرد سالمندان تأثیر بگذارد، بنابراین نیاز به مدیریت دقیق برای اطمینان از مراقبت مناسب و بهبود یا حفظ کیفیت زندگی دارند. 

 مدیریت سایر مشکلات سلامتی در سالمندان مبتلا به دمانس

دمانس به ندرت در افراد زیر 60 سال رخ می‌دهد؛ اما پس از 60 سالگی، ابتلا به دمانس امری بسیار شایع می‌شود. درحالی‌که هفت درصد افراد 60 ساله و بیشتر به دمانس مبتلا هستند، تقریباً 30 درصد افراد 80 ساله و بیشتر دمانس دارند. دو مورد از شایع‌ترین دلایل دمانس عبارت‌اند از بیماری آلزایمر و دمانس عروقی.

بیماری آلزایمر به سلول‌های مغزی آسیب می‌زند و آن‌ها را از بین می‌برد. دمانس عروقی ناشی از سکته‌های خفیف یا انسداد عروق خونی مغز است. انسداد عروق خونی مغز باعث می‌شود تا سلول‌های مغزی نتوانند اکسیژن لازم برای زنده ماندن را دریافت کنند. سایر دلایل دمانس عبارت‌اند از عفونت، پارکینسون و سایر بیماری‌ها، مشکلات غدد تیروئیدی، آسیب جدی به سر، کمبود ویتامین و نوشیدن طولانی‌مدت مقدار زیادی الکل. دمانس ناشی از عفونت، کمبود ویتامین و داروها با درمان این مشکلات قابل‌بهبود است. اما بیماری آلزایمر و دمانس عروقی قابل‌درمان نیستند. هرچند، این بیماری‌ها را می‌توان به شیوه‌ای درمان کرد که افراد تا حد امکان از عملکرد خوب و بالاترین کیفیت ممکن زندگی برخوردار باشند.

افراد مبتلا به دمانس معمولاً هم‌زمان به بیماری‌های دیگری نیز مبتلا هستند و همین امر می‌تواند مراقبت از آن‌ها را پیچیده کند. عوامل زیر موجب می‌شود که افراد مبتلا به دمانس دچار مشکلات دیگری از لحاظ سلامتی شوند:

 • دمانس در اواخر عمر شایع‌تر است و با افزایش عمر، افراد مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف می‌شوند.
 • برخی بیماری‌ها و مشکلات سلامتی می‌توانند موجب ابتلا به دمانس یا افزایش احتمال ابتلا به آن شوند. از جمله این بیماری‌ها می‌توان به پارکینسون، برخی عفونت‌های مغزی، بیماری‌های قلبی، سکته، فشارخون بالا، دیابت، کمبود ویتامین، مشکلات تیروئید و دلیریوم اشاره کرد. درنتیجه، احتمال ابتلا به دمانس در افراد مبتلا به این بیماری‌ها و مشکلات بیشتر است.
 • برخی بیماری‌ها و مشکلات سلامتی که موجب ابتلا به دمانس یا افزایش احتمال ابتلا به آن می‌شوند، باعث عوارض دیگری نظیر از دست دادن شنوایی یا بینایی، فلجی ناشی از سکته، از دست دادن کنترل مثانه و روده، مشکل در خوردن و آشامیدن، سوءتغذیه، مشکل در راه رفتن، زمین خوردن و آسیب در اثر زمین خوردن می‌شوند. به همین خاطر، افراد ممکن است در کنار دمانس به عوارض فوق نیز دچار شوند.
 • دمانس نیز می‌تواند منجر به عوارضی شود که عبارت‌اند از سوءتغذیه، زمین خوردن، پوکی استخوان («نازک شدن استخوان»)، شکستگی استخوان، ضعف، مشکلات خواب، اضطراب، دلیریوم و رفتار آشفته.

مراقبت از سالمندان مبتلا به دمانس که دارای بیماری‌های دیگری نیز هستند کار بسیار سختی است زیرا درمان استاندارد یک بیماری می‌تواند موجب بدترشدن بیماری دیگری شود. همچنین برخی داروها ممکن است به صورت بسیار مضر باهم تداخل داشته باشند. متخصصین خدمات بهداشتی باید مزایا و معایب درمان‌های مختلف را بسنجند، به‌ویژه زمانی که بیمار هم‌زمان به چند بیماری مبتلا است.

چنانچه شما یا شخصی که از وی مراقبت می‌کنید دارای بیماری‌های پیچیده من‌جمله دمانس هستید، به پزشک متخصص امراض سالمندان مراجعه کنید.

متخصصین امراض سالمندان پزشکانی هستند که در خصوص مراقبت از سالمندان، از جمله سالمندانی با نیازهای مراقبتی چندگانه، آموزش دیده‌اند. نورولوژیست یا روان‌پزشک سالمندان که متخصص اختلالات حافظه هستند و سایر متخصصان امراض سالمندان، نظیر پرستاران متخصص امراض پیری، نیز در زمینهٔ مراقبت از سالمندان مبتلا به دمانس و سایر بیماری‌ها آموزش‌های پیشرفته دیده‌اند.

به‌عنوان‌مثال، متخصصین امراض سالمندان ممکن است از سالمندان مبتلا به دمانس عروقی و سایر بیماری‌ها مراقبت کنند. همچنین این متخصصان ممکن است با بیمار و مراقبین آن‌ها کار کنند تا:

 • با درمان فشارخون بالا و كلسترول «بد» و با اقداماتي براي جلوگيري از تشكيل لخته‌های خوني، خطر سکته‌های بیشتر و حملات قلبي را كاهش دهند.
 • برای مدیریت علائم دمانس نظیر از دست دادن کنترل مثانه، اضطراب و بی‌قراری رویکردهای رفتاری پیدا کنند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است افراد مبتلا به دمانس که دچار بی‌قراری هستند را درمان کنند. آن‌ها به‌جای استفاده از دارو برای درمان بی‌قراری، ممکن است ایجاد فضایی آرام در خانه، نظیر استفاده از نور کم، موسیقی ملایم و سایر شیوه‌های غیر دارویی را پیشنهاد کنند.
 • مطمئن شوند که بیمار کلسیم و ویتامین D کافی برای کاهش خطر ابتلا به پوکی و شکستگی استخوان و مکمل‌های ویتامین B12 برای عدم ابتلا به دمانس ناشی از کمبود این ویتامین دریافت می‌کند.
 • برای کمک به کاهش خطر زمین خوردن؛ بهبود تعادل و خواب؛ پیشگیری از سوءتغذیه؛ تحلیل استخوان و عضله؛ کاهش وزن و ضعف، برنامه‌ای ورزشی و تغذیه‌ای طراحی کنند.
 • اطمینان حاصل کنند که بیماران مایعات کافی برای اجتناب از ابتلا به کم‌آبی بدن و یبوست مصرف می‌کنند.
 • سایر بیماری‌هایی که ممکن است منجر به دمانس عروقی شوند، نظیر دیابت، را درمان کنند.
 • تمام داروها را برای پیشگیری از تداخل دارویی و عوارض ناشی از مصرف چندین دارو باهم نظارت کنند.

 

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی