Loading...
دمانس چیست؟
دمانس یعنی زوال حافظه و سایر توانایی‌های ذهنی که انجام کارهای روزانه را با مشکل مواجه می‌کند.

دمانس

دمانس یعنی زوال حافظه و سایر توانایی‌های ذهنی. حدود 7٪ افراد 60 ساله و بیشتر مبتلا به دمانس هستند. دمانس علاوه بر ایجاد مشکلاتی در حافظه، زبان و توانایی تصمیم‌گیری می‌تواند علائم دیگری را نیز ایجاد کند. این علائم عبارت‌اند از تغییر در خلق‌و‌خو، نظیر افزایش تحریک‌پذیری، افسردگی و اضطراب. از دیگر علائم می‌توان به تغییر در شخصیت و رفتار نیز اشاره کرد.

 حقایق بنیادین

دمانس چیست؟

دمانس یعنی زوال حافظه و سایر توانایی‌های ذهنی که انجام کارهای روزانه را با مشکل مواجه می‌کند. حدود 7٪ از افراد 60 ساله و بیشتر دچار دمانس هستند.

بیماری دمانس تأثیر مخربی بر افراد مبتلا و همچنین مراقبین آن‌ها می‌گذارد. این بیماری علاوه بر ایجاد مشکلاتی در حافظه، زبان و توانایی تصمیم‌گیری می‌تواند علائم دیگری را نیز ایجاد کند. این علائم عبارت‌اند از تغییر در خلق‌و‌خو، نظیر افزایش تحریک‌پذیری، افسردگی و اضطراب. از دیگر علائم می‌توان به تغییر در شخصیت و رفتار نیز اشاره کرد.

چنانچه گاهی اوقات نام افراد را فراموش می‌کنید، در یافتن واژهٔ موردنظر خود دچار مشکل می‌شوید یا زودرنج می‌شوید، لزوماً به این معنا نیست که دچار دمانس شده‌اید. از دست دادن گاه‌وبیگاه حافظه کوتاه‌مدت به‌صورت خفیف برای افراد بالای 60 سال امری طبیعی است. همچنین، بسیاری از بیماری‌ها می‌توانند موجب علائمی شبیه دمانس شوند؛ به‌عنوان‌مثال، افسردگی می‌تواند موجب گیجی موقت و مشکلاتی در حافظه شود.

اگر متوجه شدید که مشکلات حافظه، زبان و تفکر شما با گذشت زمان بدتر می‌شود و بر زندگی روزمره‌تان تأثیر می‌گذارد، به پزشک مراجعه کنید. آن‌ها می‌توانند علت این مشکل را تشخیص و راه‌حلی برای آن ارائه دهند.

چنانچه شما یا شخصی که از او مراقبت می‌کنید دچار دمانس هستید، اطلاع زودهنگام از آن به شما فرصت می‌دهد تا در مورد درمان‌های موجود و برنامه‌های درمانی آتی تصمیم بگیرد. همچنین این فرصت را دارید تا مراکز خدماتی و حمایتی موجود را بشناسید و پیشاپیش در مورد آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. بسیاری از افراد مبتلا به دمانس می‌توانند با حمایتی که از آن‌ها می‌شود در خانه بمانند و در همان خانه تحت مراقبت قرار بگیرند تا زمانی که علائمشان شدید شود یا حتی پس از آنکه اتفاق بیفتد. تشخیص زودهنگام دمانس همچنین به شما این فرصت را می‌دهد تا رهنمودی (راهنمای از پیش تدوین‌شده سندي است که افراد با آن اولویت‌های پزشکي خود را براي آينده‌اي که نمی‌توانند خواسته‌هايشان را مطرح کنند، تعيين مي‌کنند و يک نمايندهٔ مخصوص مراقبت‌های سلامتي ظرفيت تصميم‌گيري را بررسي مي‌کند) را در مورد مراقبت‌های موردنیاز خود و مراقبت‌های غیرضروری در آینده از پیش تدوین کنید. این سند قانونی به شما اطمینان می‌دهد که خواسته‌هایتان در آینده اجرا خواهد شد، حتی اگر قادر به برقراری ارتباط نباشید.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی