Loading...

علل مشکلات مفصلی

علل مشکلات مفصلی
صدمات یا عفونت‌های گذشته نیز می‌تواند منجر به آرتروز در مفصل مبتلا شود.

اگر عوامل خطر خاصی از جمله موارد زیر را دارید، به احتمال قوی‌تری مبتلا به مشکلات مفصلی می‌شوید:

 • سابقه خانوادگی آرتریت (والدین یا خواهران و برادران آرتریت دارند)
 • سن بالا
 • زن بودن (خطر بیشتر برای آرتریت روماتوئید) یا مرد (خطر بیشتر برای نقرس)
 • آسیب‌های مفاصل قبلی
 • اضافه وزن یا چاقی مفرط

آرتروز

در مفاصل آرتریت، غضروف محافظ از بین می‌رود. این اجازه می‌دهد تا شکستگی‌ها و چاله‌های کوچک روی سطح استخوان ظاهر شود و باعث ایجاد اصطکاک دردناک استخوان بر روی استخوان شود. استئوآرتریت در نتیجه طول عمر سایش و پارگی رخ می‌دهد. اعصاب زیر غضروف تحریک می‌شوند و ماهیچه‌ها و تاندون‌ها ممکن است ملتهب شوند. صدمات یا عفونت‌های گذشته نیز می‌تواند منجر به آرتروز در مفصل مبتلا شود. 

روماتیسم مفصلی

در این شرایط، دستگاه ایمنی بدن به بافت‌های مفصل حمله می‌کند و باعث از بین رفتن غضروف و استخوان به همراه غشاها می‌شود. رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها، رباط‌ها، تاندون‌ها و اعصاب و همچنین اندام‌های دیگر نیز ممکن است آسیب ببینند. 

نقرس و سودومیز

این دو ناراحتی در اثر ایجاد کریستال در جریان خون که در مفاصل جمع می‌شود ایجاد می‌شود - اغلب در یک مفصل واحد مانند زانو یا انگشتان پا. کریستال‌های اسید اوریک مسئول نقرس هستند، در حالی که در سودومیز، مقصر کریستال‌های پیرو فسفات کلسیم است. این شرایط ممکن است با بیماری کلیوی یا سایر ناراحتی‌ها، داروهای خاص، رژیم غذایی، مصرف زیاد الکل، صدمات، عفونت یا وراثت مرتبط باشد.

بورسیت

بورسیت در اثر بورساهای ملتهب ایجاد می‌شود. بورسا یک کیسه محافظ در اطراف برخی مفاصل از جمله شانه و آرنج است. بورسیت ممکن است در اثر استفاده بیش از حد یا فشار روی مفصل ایجاد شود. در افراد مسن ممکن است با استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید، نقرس و یا سودومیز همراه باشد. شایع‌ترین بورسا‌ها در اطراف شانه، آرنج و زانوها هستند.

فیبرومیالژیا

علت شناخته‌شده‌ای برای فیبرومیالژیا وجود ندارد، اما ممکن است مولفه‌های ژنتیکی و محیطی در آن دخیل باشند. 

آسیب‌های روتاتور کاف

صدمات ناشی از روتاتور کاف معمولاً نتیجه سالها فشار بر روی عضلات و تاندون‌های اطراف مفصل شانه است. ژنها نیز ممکن است در ایجاد حساسیت بیشتر نقش داشته باشند. 

شانۀ یخ‌زده

شانه یخ‌زده هنگامی رخ می‌دهد که رباط‌ها در مفصل شانه ملتهب شوند و زخم‌های کوچک ایجاد ‌شوند، زیرا باعث می‌شود آنها "به هم چسبیده" به نظر برسند که باعث "یخ‌زدگی" شانه می‌شود. تغییراتی که از پیری حاصل می‌شود، مانند کاهش تولید مایعات روان‌کننده در مفصل یا بدتر شدن ورم مفاصل، ممکن است به آن کمک کند، اما بیشتر ناشی از عدم استفاده از شانه به دلیل درد مزمن یا آسیب است.

تاندونیت

تاندونیت التهاب تاندون یا غشای محافظ سینوویال اطراف تاندون است. در اثر استفاده بیش از حد از مفصل در افراد جوان ایجاد می‌شود، اما افراد مسن در معرض خطر بیشتری هستند زیرا تاندون‌ها با افزایش سن انعطاف‌پذیر‌تر و در معرض فشار قرار می‌گیرند.  تاندون‌هایی که معمولاً درگیر می‌شوند شامل مواردی هستند که در اطراف شانه، آرنج و پایین شست دست قرار دارند.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی