Loading...

آب‌مروارید (کاتاراکت)

آب‌مروارید (کاتاراکت)
آب‌مروارید می‌‌تواند در یک چشم یا در هر دو رخ دهد، اما آنها هرگز از یک چشم به چشم دیگر گسترش نمی‌‌یابند.

آب‌مروارید نتیجۀ شایع پیری است و در سالمندان شایع است. تقریباً از هر پنج بزرگسال بالاتر از 65 سال، یک نفر مبتلا به آب‌مروارید است. آب‌مروارید کبودی و تیرگی عدسی چشم است، که مانع بینایی می‌‌شود. در صورت کوچک بودن آب‌مروارید، نوردهی بهتر و اصلاح عینک مفید است. بسیاری از افراد، با پیشرفت آب‌مروارید، به جراحی نیاز دارند.
نکات پایه

آب‌ مروارید چیست؟

عدسی چشم ساختار واضحی است که در پشت عنبیه و مردمک قرار دارد. نور معمولاً به‌راحتی از آن می‌‌گذرد. سپس، عدسی‌‌‌ها نور را متمرکز می‌‌کنند به طوری که در پشت چشم روی شبکیه قرار می‌‌گیرد. این ویژگی باعث می‌‌شود همه چیز را از نزدیک و دور ببینیم. در صورت ابتلا به آب‌مروارید، که کبودی و تیرگی عدسی است، این فرایند مسدود می‌‌شود.
عدسی چشم عمدتاً از آب و پروتئین ساخته شده است که عدسی را شفاف نگه می‌‌دارد و امکان عبور نور را فراهم می‌‌کند. تا زمانی که عدسی شفاف باشد – مانند وقتی جوان و سالم هستیم - شبکیه تصویر واضحی را دریافت می‌‌کند. اما با افزایش سن، آب‌مروارید ممکن است ایجاد شود و تصویر مبهم یا ناواضح می‌‌شود. ممکن است مانند دیدن اشیا در غبار غلیظ یا از پشت پنجرۀ مه‌آلود به‌نظر برسد. با این حال، آب‌مروارید در از بین رفتن کلی وضوح بینایی (حدت) که همۀ ما با بالا رفتن سن تجربه می‌‌کنیم نقش ندارد.
آب‌مروارید می‌‌تواند در یک چشم یا در هر دو رخ دهد، اما آنها هرگز از یک چشم به چشم دیگر گسترش نمی‌‌یابند.
در ابتدا، آب‌مروارید کوچک است و خیلی نور را مهار نمی‌‌کند. در این مرحله، متوجه هیچ تغییری نمی‌‌شوید. آب‌مروارید متأسفانه پیشرفت می‌‌کند. آب‌مروارید به‌تدریج نور بیشتر و بیشتری را مسدود می‌‌کند، و بینایی‌تان بدتر می‌‌شود. در نهایت، ممکن است دچار مشکلاتی در خواندن، رانندگی، تمایز رنگ‌ها، و انجام فعالیت‌های روزمرۀ خود شوید. این مشکلات اغلب در شب بدتر است.
در صورت کوچک بودن آب‌مروارید، نوردهی بهتر و اصلاح عینک مفید است. بسیاری از افراد، با پیشرفت آب‌مروارید، به جراحی نیاز دارند.

آب‌مروارید چقدر شایع است؟

آب‌مروارید یکی از نتایج شایع پیری است و مکرراً در سالمندان ایجاد می‌‌شود. تقریباً از هر پنج بزرگسال بالاتر از 65 سال، یک نفر مبتلا به آب‌مروارید است. اگر در اواسط دهۀ هشتم تا نهم زندگی‌تان هستید، به احتمال 50 درصد به آن مبتلا می‌‌شوید.
شایع‌ترین انواع آب‌مروارید
آب‌مروارید، بسته به محل آن، طبقه‌بندی می‌‌شود:
• آب‌مروارید هسته‌ای در مرکز عدسی ظاهر می‌‌شود و ممکن است باعث ایجاد دوبینی یا حتی نسخه‌های متعدد یک تصویر شود.
• آب‌مروارید قشری لبه‌‌‌های عدسی را درگیر می‌‌کند، و باعث ایجاد مشکلاتی در زمینۀ تابش می‌‌شود.
• آب‌مروارید زیرکپسولی خلفی در قسمت پشت عدسی ایجاد می‌‌شود. این بیماری، حتی در نور روشن، توانایی خواندن را کاهش می‌‌دهد. ممکن است شب‌ها باعث ایجاد هاله اطراف نور شود.
پیری شایع‌ترین علت آب‌مروارید است. انواع دیگر آب‌مروارید، با توجه به علل آنها، گروه‌بندی می‌‌شوند:
• آب‌مروارید ثانویه گاهی در اثر بیماری مزمن مانند دیابت، بعد از جراحی برای سایر مشکلات چشم، یا پس از مصرف بلندمدت استروئید ایجاد می‌‌شود.
• آب‌مروارید تروماتیک ناشی از آسیب‌دیدگی چشم است.
• آب‌مروارید مادرزادی در نوزادان تازه‌متولدشده یا در دوران کودکی ایجاد می‌‌شود. این بیماری ممکن است در اثر جهش ژنتیکی یا بیماری مادر در دوران بارداری ایجاد شود.
• آب‌مروارید ناشی از پرتودرمانی ممکن است بعد از مواجهۀ شدید با اشعۀ یونیزان ایجاد شود.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی