Loading...

اطلاعاتی راجع به واکسیناسیون ضروری سالمندان

اطلاعاتی راجع به واکسیناسیون ضروری سالمندان
با انجام واکسیناسیون که شما را در برابر برخی بیماری‌های خاص ایمن می‌سازد. واکسن‌ها جزء بی‌خطرترین درمان‌های موجود هستند.
برخی از عوامل تأثیرگذار بر سلامتی‌تان خارج از کنترل شما هستند. البته، قدرت تغییر بسیاری از ریسک‌فاکتورهای مهم را دارید، مثلاً با انجام واکسیناسیون که شما را در برابر برخی بیماری‌های خاص ایمن می‌سازد. واکسن‌ها جزء بی‌خطرترین درمان‌های موجود هستند. اگرچه تمام روش‌های درمانی، از جمله واکسن، به‌احتمال خیلی کم عوارض جانبی جدی‌ای را برای برخی افراد ایجاد می‌کنند، اما خطر بیماری‌ها بسیار بیشتر از خطر عوارض جانبی واکسن‌هاست. 

واکسن آنفولانزا

تأثیر: از فرد در مقابل ویروس‌های سالانهٔ آنفولانزا محافظت می‌کند.
کسانی که به آن نیاز دارند: طبق توصیهٔ مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا، افراد 65 سال و بالای آن هر نوعی از واکسن آنفولانزای مجاز را تزریق کنند. درحالی‌که همه باید واکسن آنفولانزا را بزنند، تزریق واکسن آنفولانزا برای افراد زیر اهمیت خاصی دارد زیرا بیشتر مستعد ابتلا به عوارض جدی ناشی از آنفولانزا هستند: تمام افراد 65 ساله یا بالاتر، افراد ساکن آسایشگاه و افراد مبتلا به بیماری‌های خاص نظیر بیماری قلبی، دیابت، آسم، بیماری ریوی. پرستاران افراد سالمند نیز باید واکسینه شوند تا مانع از گسترش آنفولانزا شوند.
کسانی که نباید واکسن بزنند: کسانی که در گذشته به واکسن آنفولانزا حساسیت داشته‌اند یا دچار سندروم گیلن باره هستند. 
زمان مناسب تزریق واکسن: از آنجائی که سویه‌های جدید آنفولانزا به‌طور مداوم بروز می‌کنند، واکسن آنفولانزا را باید سالانه و در فصل پاییز تزریق کنید.

واکسن پنوموکوک

تأثیر: در مقابل میکروب پنوموکوک محافظت می‌کند. میکروب پنوموکوک می‌تواند باعث عفونت مغز، خون و ریه‌ها شود.
کسانی که به آن نیاز دارند: تمام افراد 65 ساله و بالاتر.
زمان مناسب تزریق واکسن: از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی سؤال کنید. در حال حاضر دو نوع واکسن پنوموکوک توصیه می‌شود: واکسن کونژوگه پنوموکوک (PCV)13 و واکسن پولی ساکارید پنوموکوک (PPSV)23.

واکسن دوگانهٔ دیفتری و کزاز

تأثیر: در مقابل دو عفونت میکروبی کشنده محافظت می‌کند. فرم ثانویه، و متفاوت، واکسن (سه‌گانه TDAP) در مقابل سه میکروب دیفتری، کزاز و سیاه‌سرفه محافظت می‌‌کند.  
کسانی که به آن نیاز دارند: همه. در حال حاضر توصیه می‌شود اگر 65 ساله یا بیشتر هستید، یک دوز واکسن TDAP را تزریق کنید تا به سیاه‌سرفه مبتلا نشوید. 
زمان مناسب تزریق واکسن: هر 10 سال یک‌بار. 

واکسن زونا (هرپس زوستر)

تأثیر: واکسن جدید زونا (هرپس زوستر)، که به آن واکسن نوترکیب زوستر (RZV) نیز می‌گویند و واکسن سابق زوستر در مقابل ابتلا به زونا محافظت می‌کنند. واکسن نوترکیب زوستر خطر ابتلا به زونا را در افراد 50 ساله تا 97٪ و در افراد 70 ساله و بزرگ‌تر تا 90٪ کاهش می‌دهد. RZV در مقابل ایجاد درد مزمن ناشی از زونا (که به نورالوژی پس از هرپس می‌گویند) محافظت می‌کند و خطر آن را در افراد 70 ساله و بزرگ‌تر تا 85٪ کاهش می‌دهد. واکسن زندهٔ زوستر خطر ابتلا به زونا را در افراد 59-50 ساله، 69-60 ساله، 70 ساله و بیشتر به ترتیب 70٪، 64٪ و 37٪ کاهش می‌دهد. این واکسن همچنین نورالوژی پس از هرپس را نیز در تمام گروه سنی تا 66٪ کاهش می‌دهد. 
کسانی که به آن نیاز دارند: افراد 50 ساله و بزرگ‌تر، بیشتر نیازمند تزریق واکسن نوترکیب زوستر هستند تا واکسن زندهٔ زوستر. 
کسانی که نباید واکسن بزنند: کسانی که سابقهٔ حساسیت به انواع ترکیبات واکسنی را دارند. 
زمان مناسب تزریق واکسن: از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی سؤال کنید. طبق توصیه، واکسن نوترکیب زوستر برای افرادی که قبلاً واکسن زنده را تزریق کرده‌اند لازم است. واکسن نوترکیب زوستر نیازمند دو بار تزریق است که تزریق دوم باید بین 6-2 ماه پس از تزریق اول صورت گیرد. 
تزریق واکسن‌های دیگری را نیز برای بزرگ‌سالانی که در معرض خطر بالای ابتلا به این بیماری‌ها هستند توصیه می‌کنند زیرا دارای سبک زندگی، مشاغل و بیماری‌های خاص هستند. این واکسن‌ها شامل سرخک، اوریون، سرخجه (MMR)؛ آبله‌مرغان؛ هپاتیت آ و ب و همچنین بیماری‌ مننژیت هستند. از ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی در خصوص لزوم این واکسن‌ها سؤال کنید. 
----
سلب مسئولیت: این اطلاعات برای تشخیص مشکلات سلامتی یا جایگزین مشاوره یا مراقبت‌های پزشکی شما از پزشک یا سایر ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی نیست. در مورد داروها، علائم و مشکلات سلامتی خود با ارائه‌دهندگان خدمات پزشکی مشورت کنید. 
نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی