Loading...

افزایش و کاهش وزن در سالمندی، هردو باعث شکستگی می شود

افزایش و کاهش وزن در سالمندی، هردو باعث شکستگی می شود
محققین داده های ۱۲۰۰۰۰ زن سالم و یائسه که در دامنه ۷۹-۵۰ سال قرار داشتند را در طی ۱۱ سال (۹۸-۱۳۹۳) تجزیه و تحلیل کردند.

بر اساس نتایج یک مطالعه جدید نشان داده شد که افزایش و کاهش وزن در زنان پس از سن یائسگی با افزایش خطر شکستگی ولی در نواحی گوناگون، همراه است. همچنین، این یافته ها دیدگاه سنتی افزایش وزن و محافظت از خطر بروز شکستگی را به چالش کشید. اثر اضافه وزن بر بروز شکستگی پیچیده است.

به خوبی شناخته شده است که وزن کم یک عامل خطر بروز شکستگی محسوب می شود. با وجود این، چاقی نیز موجب افزایش بروز شکستگی در برخی نواحی می شود. اثر کاهش وزن خواسته و ناخواسته بر الگوهای شکستگی در زنان یائسه روشن نیست. بدین منظور تیم محققین آمریکایی ارتباط بین تغییرات وزن بدن پس از یائسگی و شیوع شکستگی و نیز ارتباط بین کاهش وزن خواسته و ناخواسته بر خطر شکستگی را ارزیابی کردند. محققین داده های ۱۲۰۰۰۰ زن سالم و یائسه که در دامنه ۷۹-۵۰ سال قرار داشتند را در طی ۱۱ سال (۹۸-۱۳۹۳) تجزیه و تحلیل کردند.

داده هایی مثل سن، نژاد، نمایه توده بدنی (BMI)، سیگار کشیدن، دریافت الکل، سطح فعالیت بدنی، دریافت کلسیم و ویتامین D در این پژوهش بررسی شدند. آزمودنی ها هر سال به لحاظ وزن و ارزیابی شکستگی در نواحی مختلف بررسی می شدند. آن ها به لحاظ وزنی در سه گروه؛ وزن ثابت ( تغییر کمتر از ۵درصد در مقایسه با وزن اولیه)، کاهش وزن ( کاهش ۵درصد در مقایسه با وزن اولیه) و افزایش وزن ( افزایش ۵درصدی در مقایسه با وزن اولیه) تقسیم شدند.

یافته های حاصل از تجزیه و تحلیل های آماری نشان داد که در طی ۱۱ سال پیگیری در مقایسه با گروه وزن ثابت، کاهش وزن با افزایش ۶۵درصدی سکستگی لگنی، ۹درصدی شکستگی بالا تنه و ۳۰درصدی شکستگی در مرکز بدن همراه بود. مقاله مرتبط با این مطالعه در BMJ-British Medical  منتشر شد.

 

فعالیت بدنی و کاهش خطر مرگ در زنان سالمند

پژوهشگران می‌گویند نداشتن فعالیت بدنی منجر به ضعف وابسته به سن و تضعیف وضعیت سلامتی در افراد سالمند می‌شود. دستورالعمل‌های رسمی پیشنهاد می‌کنند سالمندان سالم هر هفته ۵/۲ ساعت فعالیت بدنی متوسط (مانند پیاده‌روی سریع) و یا حداقل یک ساعت و ربع فعالیت بدنی شدید (مانند دویدن) انجام دهند.
متاسفانه بسیاری از سالمندان از نظر جسمی قادر به انجام ورزش با شدت متوسط یا شدید نیستند. اخیراً محققان مطالعه‌ای طراحی کردند تا به این پرسش پاسخ گویند که سالمندان قادر به انجام چه میزان ورزش هستند و ورزش چه تاثیری بر سلامتی آن‌ها دارد. در این مطالعه ۶۴۸۹ زن ۶۳ تا ۹۹ ساله شرکت کردند. در ابتدای مطالعه اغلب شرکت‌کنندگان در انتهای دهه ۷۰ عمر خود بوده و اغلب آن‌ها با توجه به نمایه توده بدنی (BMI) دارای اضافه وزن بودند. حدود ۳۰ درصد آن‌ها چاق بودند.
نتایج نشان داد ۱ درصد شرکت‌کنندگان مقدار کمی فعالیت بدنی با شدت کم، ۲۹ درصد مقدار زیادی فعالیت بدنی با شدت کم و ۱۵ درصد فعالیت بدنی متوسط تا شدید انجام می‌دادند. در زنانی که میزان بیشتری فعالیت بدنی انجام داده بودند احتمال مرگ کمتر بود.
به اعتقاد محققان این یافته‌ها از تشویق زنان سالمند به افزایش فعالیت بدنی ملایم و کاهش زمان نشستن حمایت می‌کند.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی