Loading...

کمبود کدامیک از مواد مغذی در افراد سالمند شایع‌تر است؟

کمبود کدامیک از مواد مغذی در افراد سالمند شایع‌تر است؟
دریافت مکمل‌های غذایی می‌تواند سبب بهبود سطوح ریزمغذی‌ها در خون شود.

اخیراً در مطالعه‌ای مشخص شده که از هر ۲ فرد بالای ۶۵ سال یک نفر به کمبود ویتامین D مبتلا است. در مطالعه مذکور تاثیر عوامل محیطی، سبک زندگی و ژن‌ها بر روی سلامت و وضعیت ریزمغذی‌ها (ویتامین‌ها و مواد معدنی) در افراد سالمند بررسی شده است. بدین منظور اطلاعات مربوط به ۱۰۷۹ فرد سالمند که در محدوده سنی ۶۵ تا ۹۳ سال قرار داشتند، جمع‌آوری شد. سپس وضعیت ۴ ریزمغذی شامل ویتامین D، فولات، ویتامین B12 و آهن در این افراد ارزیابی گردید.
نتایج حاصل از مطالعه فوق نشان داد در ۵۲ درصد افراد سالمند سطوح ویتامین D خون ناکافی و کمتر از ۵۰ نانومول بر لیتر (nmol/L) بود. در ۲۷ درصد افراد سالمند میزان ویتامین B12 کمتر از حد طبیعی بود. همچنین در ۱۱ درصد افراد میزان آهن خون بسیار پایین بود و ۹ درصد افراد نیز دارای میزان فولات کافی در خون خود نبودند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد در افراد سالمند دریافت ریزمغذی‌ها از طریق رژیم غذایی ناکافی است. اغلب سالمندان مبتلا به کمبود ویتامین‌ها بسیار مسن و از نظر جسمی غیرفعال بودند.
به گفته محققان دریافت مکمل‌های غذایی می‌تواند سبب بهبود سطوح ریزمغذی‌ها در خون شود. با این حال، توصیه می‌شود افراد سالمند ابتدا به پیروی از رژیم غذایی سالم و مغذی پرداخته و سپس در صورت نیاز مکمل دریافت نمایند.

سالمندی موفق با مصرف فیبر بیشتر

مطالعه حاضر اولین مطالعه ای است که به ارتباط بین دریافت کربوهیدرات و سالمندی موفق اشاره می کند.
فیبر رژیم غذایی یک ماده غیرقابل هضم در گیاهان مانند میوه ها، سبزیجات و غلات است و بخش مهمی از رژیم غذایی سالم محسوب می شود. فیبر در کاهش کلسترول خون، سرعت بخشیدن به عبور غذا از روده و پیشگیری از یبوست نقش دارد.
محققان در این مطالعه سالمندی موفق را به صورت رسیدن به سن سالمندی بدون ابتلا به ناتوانی، علائم افسردگی، اختلال شناختی، علائم تنفسی و بیماری های مزمن مانند سرطان و بیماری عروق کرونر تعریف کردند.
در این مطالعه محققان اطلاعات ۱۶۰۹ فرد ۴۹ ساله و بالاتر را که به سرطان، بیماری عروق کرونر و سکته مغزی در زمان شروع مطالعه مبتلا نبودند مورد بررسی قرار داده و آنان را به مدت ۱۰ سال پیگیری کردند.
اطلاعات رژیم غذایی با استفاده از بررسی بسامد خوراک و اطلاعات مربوط به سالمندی موفق طی مصاحبه در زمان های منظم تکمیل شد.
در پایان ۱۰ سال پیگیری ۲۴۹ نفر به سالمندی موفق دست یافتند.  از میان تمام عوامل رژیم غذایی که ارزیابی شد (کل کربوهیدرات دریافتی، فیبر دریافتی، شاخص گلایسمی، بار گلایسمی و قند دریافتی) فیبر بیشترین تاثیر را بر سالمندی موفق داشت.
در افرادی که بیشترین دریافت فیبر را داشتند احتمال عمر طولانی و زندگی سالم در طی ۱۰ سال پیگیری ۸۰ درصد بیشتر بود. احتمال ابتلای این افراد به پرفشاری خون، دیابت، دمانس، افسردگی و ناتوانی عملکردی کمتر بود.
همچنین احتمال سالمندی موفق در افرادی  که فیبر کمتری از طریق غلات و میوه دریافت می کردند کمتر بود.

نظرات
  ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از بازبینی منتشر خواهد شد

  مشاوره، آموزش، طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی